20

1.Hentbol Hakem ve Gözlemci Semineri’

1.Hentbol Hakem ve Gözlemci Semineri’


16-17 Ağustos 2014 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen ‘2014-2015 Sezonu Öncesi 1.Hentbol Hakem ve Gözlemci Semineri’ tamamlandı.
 
Antalya Grida City Hotel Toplantı Salonu’nda düzenlenen seminere; Hentbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Barbaros Yılmaz, MHK Üyelerinden Faruk Akman, Çetin Özen, Ali Şahin, Hakan Küçükyılmaz ve Ayberk Dilmen, Erkek Milli Takımlar Teknik Direktörü Adnan Öztürk ile Türkiye genelinde görev yapan yaklaşık 90 klasman gözlemcisi ve 45 çift klasman hakemi katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından kürsüye gelen MHK Başkanı Barbaros Yılmaz, geride kalan 2013-2014 hentbol sezonunun bir değerlendirmesini yaptı.

Hentbol faaliyetlerinin büyük bir yükünün, Türk hakem ve gözlemcileri tarafından çekildiğine vurgu yapan Barbaros Yılmaz, hakem ve gözlemcilerin görev anlayışından dolayı onlara teşekkür etti.

Son yıllarda Türk hentbol hakem ve gözlemciliğinin uluslararası anlamda çok başarılı bir şekilde temsil edildiğini kaydeden Yılmaz, bu anlamda katkı sağlayan uluslararası hakem çifti; Kürşad Erdoğan-İbrahim Özdeniz’e ayrıca teşekkür etti ve başarılarının devamını diledi. 

2013-2014 hentbol sezonunda Türkiye Hentbol Federasyonu ve IHF arasında yapılan bir sözleşme gereği genç hakem ve gözlemci çalışmaları yapıldığına da değinen Yılmaz, Bu projede MHK Eğitim Kurulu’nun gözlemlediği 20 çift genç hakem ile 20 gözlemcinin eğitim programına dahil edildiğini kaydetti. 

MHK Başkanı Barbaros Yılmaz, konuşmasının geri kalan kısmında, gözlemci ve hakemler ile ilgili geçen sezonda yaşanan aksaklıkları dile getirerek hakem ve gözlemcilerin tüm yetkilerini kullanmaları yönünde önemli tavsiyelerde bulundu. 

Süper ligde ve 1.ligde önceki sezonda olduğu gibi çekişmeli ve kaliteli mücadeleler olduğunu ve bitiş düdüğü çalana kadar sonucu tahmin edilemeyen maçların sahnelendiğine dikkati çeken Yılmaz, liglerimizde artan bu kaliteye hakem ve gözlemcilerinde katkı sağlaması anlamında daha dikkatli bir şekilde davranılması gerektiğini vurguladı.

Konuşmacı olarak seminere davet edilen, Erkek Milli Takımlar Teknik Direktörü Adnan Öztürk, antrenör gözüyle hakem ve gözlemci davranışları konuları ile antrenörlerin hakem ve gözlemcilerden beklentileri konularında açıklamalarda bulundu. 

Seminerde; MHK Üyesi Ali Şahin Müsabaka Yönetmeliği konularında, MHK Üyesi ve Eğitim Sorumlusu Faruk Akman ise fauller, sportmenlik dışı davranışlar ve cezalar konularında bilgiler aktardı.

Akdeniz Üniversitesi BESYO Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Abdurrahman Aktop da “Uyarılmışlık, kaygı, korku ve stres, performans ilişkisi” konularında açıklamalar yaptı ve çeşitli uygulamalar gerçekleştirdi. MHK Başkanı Barbaros Yılmaz’da, BESYO Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Abdurrahman Aktop’a seminere katkılarından dolayı plaket takdim etti.

Antalya Grida City Hotel’de 2 gün boyunca devam eden 2014-2015 Sezonu 1.Hakem ve Gözlemci Semineri’nin ikinci ve son günü sabah seansında gözlemciler eğitimlerine devam ederken, hakemler fiziki testlerden mekik koşusu testine tabi tutuldu. Daha sonra yazılı test sınavına giren gözlemci ve hakemlere katılım sertifikalarının dağıtımının ardından seminer başarılı bir şekilde tamamlandı.

 

Posted in: THF Haberleri, Mhk Haberleri, Thf Haber ve Duyuruları Anasayfa, Mhk Haberleri, Thf Haberleri | Tags: | Comments (0) | View Count: (3642)

Post a Comment

Sponsorlarımız